Światowy Dzień Orderu Uśmiechu

 Jakież to bogate kulturalnie odznaczenie!! Jestem pod wrażeniem. Bo niby każdy słyszał i kojarzy, ale że order ten ma niezwykle wyjątkową historię, wie już niewielu.

Order Uśmiechu to początkowo polskie odznaczenie, przyznawane od roku 1968 za działalność przynoszącą dzieciom radość. Jego pomysłodawcą była redakcja "Kuriera Polskiego", a inspiracją Wanda Chotomska. Dopiero od roku 1979 order uzyskał rangę międzynarodową.

Projekt graficzny Orderu to uśmiechnięte,żółte słońce na niebieskim tle i został przygotowany przez dziecko.

Order przyznaje się laureatowi, wyłonionemu przez Kapitułę z tysięcy zgłoszonych przez dzieci kandydatów z całego świata. Wyróżnienie przyznawane jest osobie żyjącej, a mianem Kawalera Orderu Uśmiechu może posługiwać się osoba, której wręczono medal zgodnie z obowiązującym prawem. Jedynie 3 razy w historii przyznawania Orderu zdarzył się precedens, że osoba nagrodzona nie pojawiła się na ceremonii. Byli to Jan Paweł II, król Arabii Saudyjskiej Abdullah bin Abdulaziza Al Sauda oraz Krystyna Feldman, która zmarła po ogłoszeniu wyników, lecz przed dekoracją. W czasie pasowania wygłaszana jest specjalna formuła, a tuż po niej Kawaler Orderu Uśmiechu musi wypić puchar soku cytrynowego i uśmiechnąć się. 

W obecnych czasach zasięg Orderu Uśmiechu jest tak ogromny, że nie dość iż ma on swoje święto, to również urządzane są Zjazdy Kawalerów Orderu Uśmiechu, istnieje Muzeum Orderu Uśmiechu, Kapituła uzyskała natomiast wiele nagród i odznaczeń. 

W 1979 roku powstał film animowany "Kawaler Orderu Uśmiechu" z udziałem Bolka i Lolka. Scenariusz napisał twórca rysunkowych postaci, kawaler Orderu Uśmiechu, Władysław Nehrebecki. Film dokończono po jego śmierci. Logo Orderu Uśmiechu pojawiało się w czołówce serii "Przygody Bolka i Lolka".

W 1998 roku w 30. rocznicę ustanowienia Orderu Uśmiechu, na budynku przy ul. Zgoda 11, w której mieściła się redakcja "Kuriera Polskiego", odsłonięto granitową tablicę pamiątkową ufundowaną przez Międzynarodową Kapitułę Orderu Uśmiechu.

W Głuchołazach powstał skwer Kawalerów Orderu Uśmiechu, a od 2013 roku w alei Kawalerów Orderu Uśmiechu są osłaniane przez Kawalerów tabliczki zawierające podpis, nazwisko laureata, logo Orderu oraz rysunek uśmiechu wykonany przez wyróżnionego, który jest zapraszany do jej odsłonięcia.

We wrześniu 2018 roku poznańscy radni podjęli decyzję o nazwaniu alejki spacerowej w parku Starego Koryta Warty Aleją Orderu Uśmiechu.

Z bardziej znanych postaci, które zostały uhonorowane tym tytułem, można wymienić choćby Jana Pawła II, papieża Franciszka, Annę Dymną, Majkę Jeżowską, Pawła Kukiza, Jurka Owsiaka oraz wiele, wiele innych. 



*tekst przygotowany w oparciu o materiały Wikipedii


Komentarze

Popularne posty