Dzień Małych Radości

 


Coś tak obłędnie żółtego czekało dzisiaj na mnie w pracy. 
Od razu dzień jest weselszy! 
Dziękuję Magda. 

 Myślę, że śmiało mogę powiedzieć, że to mój Dzień Małych Radości. 

Komentarze

  1. Cudowny kwiatek, wspaniały kolor, słowem skłania do POZYTYWNEGO myślenia o ludziach i świecie, który nas otacza.

    Bo generalnie tak jest !

    Świat jest POZYTYWNIE do nas nastawiony !

    To różne sytuacje życiowe sprawiają, że zaczynamy myśleć negatywnie.

    Poszperałem trochę w internetowej przestrzeni i znalazłem całe mnóstwo mądrości ( człowiek uczy się całe życie ) na temat właśnie ŻÓŁTEGO .

    Oto co piszą :

    "Kolor żółty to jeden z najbardziej popularnych kolorów. Barwa ta dla znaczącego ogółu ludzi ma charakter pozytywny. Żółte są przecież słońce i piasek, więc kojarzy nam się z ciepłem, latem i wakacjami. Kolor ten przywołuje wiele pozytywnych emocji jak radość, śmiech, zabawa, optymizm czy wypoczynek. Może kojarzyć się przez to również z dobrymi wspomnieniami.

    Żółty, jak każdy inny kolor, posiada wiele odcieni. Najpopularniejsze i najbardziej znane to m.in. cytrynowy, kanarkowy, waniliowy, pastelowy, bananowy czy słoneczny. Słońce to właśnie pierwsze skojarzenie, które przychodzi nam na myśl gdy mowa o tym kolorze. Wielka, żółta, ognista kula, wysyłająca ciepłe promienie słoneczne, które przyjemnie ogrzewają naszą twarz i dostarczają potężną dawkę witaminy D. Skojarzenie jak najbardziej pozytywne, jednakże kolor żółty ma również negatywne znaczenie w niektórych przypadkach. W wielu kulturach na przykład, źle są odbierane róże koloru żółtego- są kojarzone z nieszczerością i zazdrością.
    Symbolika koloru żółtego.

    Żółty to nie tylko kolor słońca, ale również kolor złota. Był czczony przez Majów oraz Egipcjan z racji tych właśnie skojarzeń. W późniejszych czasach był kolorem matek oraz kobiet zamężnych i miał wzbudzać szacunek do nich. Mężatki w Siedmiogrodzie przez okrągły rok po ślubie nosiły żółte welony, a po śmierci były w nich chowane. Z czasem znaczenie koloru stało się bardziej negatywne i stało się symbolem zdrady, bezwstydności, fałszu– Judasz, który zdradził Jezusa, jest przedstawiany w sztuce malarskiej właśnie w żółtej szacie.
    Znaczenie żółtego w Azji.

    Żółty był ponoć ulubionym kolorem Konfucjusza oraz buddyjskich mnichów, stąd też pochodzi twierdzenie, że barwa ta symbolizuje pożółkłe strony starych ksiąg. Również w hinduizmie żółty kolor symbolizuje mądrość, wiedzę i naukę, jest to kolor nauczyciela guru. W religii tej, szaty w żółtym kolorze ubierali Ganesza, Kriszna i Wisznu. W Chinach natomiast żółta barwa przypisana jest Ziemi. Jest to kolor cesarski, który symbolizował królewskość i był zastrzeżony dla cesarza. Pierwszy cesarz Chin był zresztą zwany Żółtym Cesarzem. Sam kolor jest w Chinach najważniejszy ze wszystkich z historycznej perspektywy, zwłaszcza, że według źródeł, Chiny powstały na brzegach Huang He czyli Żółtej Rzeki- drugiej co do wielkości rzeki w Chinach.
    Wykorzystanie żółtego koloru obecnie.

    Z racji pozytywnych skojarzeń, barwa ta jest często wykorzystywana w reklamie. Wiele biur podróży lub portali internetowych związanych z turystyką wykorzystuje żółty kolor np. w logotypach, banerach lub innych elementach widocznych dla klienta, właśnie z powodu skojarzeń ze słońcem. Również w branży jubilerskiej jest często wykorzystywanym kolorem, jednakże już w bardziej stonowanym odcieniu, nawiązując do skojarzeń ze złotem. Z racji tego, że kolor żółty jest zazwyczaj jaskrawy i dobrze zauważalny, jest idealny, aby zwrócić uwagę każdej osoby znajdującej się w pobliżu. Dobrym przykładem mogą być nowojorskie taksówki, które są łatwo zauważalne na zatłoczonych ulicach lub kamizelki odblaskowe używane w wielu branżach, gdzie BHP odgrywa rolę pierwszoplanową."

    No popatrz Beatko !

    Taki jeden piękny kolor, a tyle ... mądrości o nim.

    Najważniejszym jednak jest to, że podarowany został z serca i ... sprawił RADOŚĆ.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty